Sprawdź swoją kondycję i wyznacz sobie cele

Przygotowania do nowego sezonu rowerowego powinny rozpocząć się już w grudniu od biegania, pływania... Czy to się nie wydarzyło? Nie szkodzi, postaraj się lepiej wypaść w przyszłym roku. Zimowe treningi to świetny sposób na wyłapanie błędów z poprzedniego sezonu.

Jeśli zamierzasz dążyć do osiągnięcia wysokich celów w nadchodzącym sezonie, zacznij biegać, ćwiczyć lub załóż buty outdoorowe i zdobądź kilka górskich szczytów na własną rękę.

Nie musisz dążyć do podium Giro d'Italia, nawet mały miejski wyścig rowerowy o Puchar Burmistrza lub nauka nowych trików może być Twoim celem. Ważne jest, aby skupić się na tym podczas treningu.

Sprawdź stan i funkcjonalność swojego roweru

Aby po przejechaniu kilku (kilo)metrów nie okazało się, że z powodu złego stanu roweru nie można jechać dalej, należy go dokładnie sprawdzić.

Napompowanie opon

Najpierw należy sprawdzić opony za pomocą oka kontrolnego. Jeśli wygląda na to, że będą w porządku na nowy sezon, zajmij się napompowaniem opon, aby upewnić się, że jadą mocno pod górę i dobrze hamują na zjeździe.

Koło centrowane

Zanim zaczniesz robić salta w tył i kręcić fikołki, naucz się tej sztuczki: ustaw rower tak, by stał na kierownicy i siodełku. Obróć oba koła i obserwuj ruch obręczy. Czy biegnie na boki i ma kształt ósemki? Jeśli nie jesteś ekspertem w naprawianiu widelców centrujących, odwiedź sklep rowerowy.

Hamulce funkcjonalne

Prawidłowo wyregulowane hamulce powinny reagować w połowie drogi do kierownicy po naciśnięciu dźwigni. Samo wciśnięcie dźwigni do końca sygnalizuje hamulce, na których nie należy polegać. Wystarczy jednak tylko dokręcić linkę lub odwiedzić warsztat w celu odpowietrzenia hamulców hydraulicznych i można jechać. To znaczy, hamulec.

Łańcuchy nasmarowane

Sprawdzić łańcuch pod kątem prawidłowego przesuwania i przeskakiwania. Wyczyść go starą szczoteczką do zębów i szmatką, a następnie zastosuj specjalny olej do łańcucha. Znasz zasadę, kto smaruje, ten jeździ, więc nie lekceważ właściwego smarowania łańcucha.

Regulacja widelca zawieszenia i amortyzatora

Nie przepadasz za szosą, ale chcesz poczuć adrenalinę podczas jazdy terenowej? Sprawdź, czy widelec sprężynuje jak należy i czy ślizgi nie wołają o suchą szmatę, a uszczelki o olej silikonowy.

Dopracuj swój strój kolarski

Dla jednych to wisienka na torcie, dla innych podstawowy element wyposażenia. Rozpocznij sezon z jeszcze większym zapałem w nowej odzieży kolarskiej. Wybieraj przewiewne elementy, które zapewnią Ci komfort nawet podczas jazdy pod górę. Czy Twój plan na najbliższy sezon rowerowy zakłada jazdę w bardziej ekstremalnych warunkach - błocie, grząskim terenie i kałużach? Postaw na super odporny kombinezon.

Na wiosnę uderz w pedały z nowym. Na przykład, jeśli zamierzasz spróbować innej dyscypliny kolarstwa, kup nowe buty kolarskie. Nie wszystkie buty do kolarstwa ulicznego nadają się do enduro i tym podobnych.

Zapewnij swojemu rowerowi dobry trening

Gdy tylko pogoda na to pozwoli, wyrusz na swoją pierwszą wycieczkę rowerową, wyścig lub po prostu przejażdżkę fitness z całą chwałą. Sprawdzając i serwisując swój rower, tchniesz w niego nowe życie i przygotujesz się psychicznie do tegorocznych superwyczynów.