Dlaczego nie normalne trampki

Ponieważ chcesz dać z siebie wszystko. Buty kolarskie zapewnią optymalne przeniesienie siły i nacisku ze stóp na pedały, dzięki czemu sama jazda będzie o wiele łatwiejsza. Ponadto są wykonane z wysokiej jakości materiałów i posiadają wentylację, którą docenisz podczas intensywnych wspinaczek, a nawet podczas spokojnych zjazdów.

Magia butów kolarskich

Magia butów kolarskich tkwi jednak w podeszwie. Zbyt twarde i sztuczne mieszanki po prostu nie utrzymają Cię na mokrej nawierzchni na pedałach. Aby jazda była bezpieczna i komfortowa, potrzebna jest podeszwa wykonana z wysokiej jakości mieszanki gumowej, której dosłownie nie ruszy śliskie błoto.

Niektórzy rowerzyści nie przejmują się zbytnio butami i siadają na rower w np. butach do biegania Adidas. To nic złego, jeśli trenują do triathlonu, a może jadą kilka kilometrów na bieżnię, żeby pobiegać, a potem wracają do domu na rowerze. Proste i logiczne. Należy jednak pamiętać, że podeszwa butów do biegania jest świetna do biegania, a buty outdoorowe są świetne do chodzenia w terenie. Nie oznacza to jednak, że nadaje się w 100% do jazdy na rowerze. 

Jeśli rozwiązałeś już dylemat dotyczący pedałów - czy wybrać klasyczne, czy wspomagane pedałami, nie musisz się już tak bardzo martwić o dobór odpowiedniego typu butów do roweru.

Buty kolarskie z systemem bieżnika: z jednym kółkiem korpusu

Z góry zwykłe buty kolarskie, ale rzut oka z drugiej strony sprawia, że wszystko jest jasne. W przedniej części podeszwy butów rowerowych SPD znajdują się otwory, które są kompatybilne z pedałami. Po prostu zatrzaskują się w nich, czyniąc Ciebie i Twój rower jedną maszyną. 

Ześlizgiwanie się z pedałów nie wchodzi w rachubę i używasz całej swojej siły, aby pedałować w każdym kierunku. Tak jak but idealnie pasuje do pedałów, tak samo dzięki swojemu kształtowi dopasowuje się do stopy. Połączenie jednego ciała z rowerem docenisz nie tylko na trasach enduro i all-mountain.

Buty bez systemu bieżnika: pedałuj do woli

Walka pomiędzy SPD a pedałami płaskimi dzieli ludzi jak kawa z mlekiem lub bez. Nie ma w niej zwycięzców, a w każdym obozie są zagorzali przeciwnicy drugiej strony. Jeśli jesteś fanem pedałowych klasyków, a do tego lubisz freeride i downhill lub dirt jump i street, przydadzą Ci się buty do kolarstwa z płaskimi pedałami. 

Będziesz zaintrygowany ich modnym designem, który sprawia, że buty te łatwo połączyć z resztą stroju, niezależnie od tego, czy robisz triki na rowerze w lesie i na osiedlu, czy idziesz przez miasto na lody. 

W przypadku klasycznych butów rowerowych z pedałami, materiał podeszwy jest nawet ważniejszy niż w przypadku butów SPD. Musisz mieć pewność, że Twoja stopa nie odjedzie na zjeździe, ale jednocześnie są sytuacje, w których naprawdę nie chcesz mieć solidnego połączenia z rowerem. 

Wygodny system zapinania

Każdy but musi być dobrze dopasowany do stopy. Detal tworzy całość, dlatego tak ważny jest dobry system zapinania butów kolarskich. W butach trekkingowych na szosie często można spotkać tzw. system zapinania BOA, w którym but jest zaciskany za pomocą wytrzymałej stalowej linki, która jest obsługiwana przez plastikowe kółko. Pasek nie jest wyjątkiem, zakończony jest klamrą zapadkową, często w połączeniu z paskami na rzep.

Warianty te można zobaczyć szczególnie u profesjonalnych zawodników. Sznurowadła i rzepy, lub kombinacja obu, są stosowane w rekreacyjnych butach rowerowych i turystycznych. Zaletą jest to, że można dopasować dokręcanie idealnie do stopy i aktywności.

Właściwy rozmiar, dokładnie zmierzony

Kupując buty online, nie kieruj się zasadą, że należy wybrać odpowiedni rozmiar. Pomoże w tym prosty trik: stań z piętą opartą na czymś prostopadłym do maty. Następnie odrysuj swoją stopę i zmierz długość od nieruchomej pięty do najbardziej wysuniętego palca (zazwyczaj dużego palca). Uzyskasz dokładny obraz tego, jak duża jest Twoja stopa. 

Rozmiar buta kolarskiego a normalny rozmiar buta

Może Cię to zaskoczy, ale jeśli chodzi o dobór rozmiaru, buty kolarskie nie powinny być "w sam raz". Jazda na rowerze sprawia, że stopa zachowuje się inaczej - jest lepiej ukrwiona i łatwiej nabiera objętości. Buty, które były w sam raz, gdy wsiadałeś na rower, w połowie wędrówki stają się gniotące i niewygodne. 

Nie bój się więc (niewielkiego) nadmiaru. Nie wybierasz butów na bal, naprawdę nie obchodzi cię, że twoja stopa wygląda na trochę większą niż zwykle, kiedy pedałujesz. Oczywiście nie należy przesadzać, aby buty kolarskie nie spadały na płaskich pedałach, nawet jeśli używamy systemu bieżnika i przesuwamy stopę do góry.

Jeśli wybierasz i nie możesz się zdecydować na odpowiedni rozmiar lub rodzaj butów rowerowych, skontaktuj się z nami na info@topontrail.cz lub zadzwoń pod numer +420 775 080 863. Buty kolarskie to nasze pragnienie serca, chętnie doradzimy.